×

2020 August 7 d

Audinių testavimas – būdas išsirinkti kokybišką ir tinkamą medžiagą

Nusprendėte keisti nusidėvėjusį, o gal tiesiog pabodusį baldo audinį. Sprendimas priimtas, toliau ateina eilė veiksmams. Štai čia iškyla ne vienas klausimas. Ar audinys kokybiškas, ar patvarus, koks jo dėvėjimasis? Atsakymus gausite atlikę audinio testavimą.

Šįkart ir apžvelgsime pagrindines audinių testavimo galimybes bei būdus.
Vienas populiariausių pasaulyje – Martindeilo testas

Renkantis naują audinį savo baldams, pirmiausia vertėtų apsibrėžti, kokio stiliaus ir atspalvio norima. Audinį derinkite prie bendrojo kambario interjero, idėjos, spalvinės gamos bei nuotaikos. Išsirinkus norimus ir vizualiai tinkamus audinius, ateina eilė patikrinti jų kokybę.

Pirmiausia reikėtų įvertinti audinio tvirtumą – kaip jis dėvėsis, kiek yra atsparus dėvėjimuisi. Ši savybė nustatoma pasaulyje labiausiai žinomu ir populiariausiu trinties testu – Martindeilo testu. Šis audinio testas yra atliekamas specialiose laboratorijose, pasitelkiant griežtus standartus ir metodikas. Kaip viskas vyksta? Testui pateikiamas audinio pavyzdys, kurio gabalėlis prispaudžiamas specialiais metaliniais diskais. Jais, nustatytu greičiu, trinamas audinys iki tol, kol nutrūksta bent 2 audinio siūlai. Laikoma, kad audinys gali būti naudojamas baldams, jei testas parodys, kad audinio reikšmė yra daugiau nei 5000 trynimo ciklų. Tačiau, jei žinote, kad baldo audinys bus naudojamas itin intensyviai, reikėtų kitos reikšmės – 10 000 Martindeilo testo ciklų. Jei baldus naudosite dar intensyviau – trinties testas turėtų būti apie 25 000 ciklų.

Pilingo testas – ar audinys pumpuruosis?

Įvertinome audinio dėvėjimąsi, tačiau norėdami užtikrinti jo kokybę, ties vienu testu neapsistokite. Siūlome išsiaiškinti, ar audinys pumpuruosis, velsis, ar susidarys pūkas? Būtent tam skirtas kitas testas – jis vadinamas pilingo testu. Juo nustatoma, kaip stipriai audinys yra atsparus pūko ant audinio paviršiaus susidarymui dėl trinties.

Šio testo metodika yra panaši į Martindeilo. Pateiktas audinio pavyzdys trinamas metaliniu disku iš abiejų audinio pusių 5000 ciklų, o pabaigus, audinio pavyzdys vizualiai lyginamas su pateiktu jo pavyzdžiu. Atsparumo pumpuravimuisi rezultatai vertinami vizualiai su tuo audinio pavyzdžiu, skiriami balai nuo 1 iki 5 – nuo didžiausio pumpuravimosi, vėlimosi lygio iki mažiausio. Vienetas nurodo, kad audinys yra itin linkęs pumpuruotis, dvejetas – įvairaus dydžio pūkeliai susidaro ne visame audinyje, bet daugelyje jo vietų, 3 – vėlimosi ir pumpuravimosi lygis – vidutinis, 4 – nežymus pūkų susidarymas ir 5 – audinys nesivelia, pūkų nesusidaro. Rekomenduojama, kad pilingo testo rezultatas būtų 4 arba 5. Žinoma, jei jums nesunku dažnai valyti audinį nuo nereikalingų pūkų – šis testas nebūtinas.
Ar pasirinktas audinys atsparus blukimui?

Dar vienas kokybės rodiklis – atsparumas blukimui nuo šviesos. Nusiperkate ryškų, gražų, spalvingą audinį, o po metų jo spalva tarsi nušviesėjusi, pilkesnė ar niūresnė? Jei taip nutiko, reiškia, jūsų audinys nėra atsparus šviesos įtakai ir blukimui.

Norint įvertinti šį audinio rodiklį, rinkitės atsparumo šviesai testą, kuris taip pat atliekamas laboratorijoje. Pateikus audinio pavyzdį, jis kurį laiką bus šviečiamas ksenono lempomis, o po to rezultatai bus pateikiami balais nuo 1 iki 8. Vienetas nurodo, kad audinys yra visiškai neatsparus blukimui, o aštuonetas – priešingai – kad audinys visiškai neblunka.

Verta atkreipti dėmesį į tai, kad jeigu audinys bus naudojamas vidaus baldams, visiškai pakanka 4-5 balų įvertinimo šiame atsparumo šviesai teste. Visgi, jei baldas bus, pavyzdžiui, lauko terasoje, reikėtų rinktis nuo 5 iki 8 balų atsparumą blukimui atitinkantį audinį.

Pristatėme tris pagrindinius, dažniausiai vidaus baldų audiniams naudojamus testavimo būdus. Jų yra ir kur kas daugiau, tačiau jie dažniau taikomi specializuoto naudojimo audiniams ar baldams.